Når drømmen om et lækkert nyt køkken i fransk/nordisk landstil ikke lige er rundt om hjørnet, og det man har er total 70'er, ja så må der tænkes i alternative baner. Og store forandringer kan nemt skabes med små midler og mindre tiltag. Min filosofi har altid været at genbruge og få mest muligt ud af de ting jeg har.
Jeg har valgt at pille lågerne af mine overskabe for at give køkkenet et mere personligt og varmt udtryk.. Jeg har brugt nogle gamle henkogningsglas til bestik, og fået nogle af de gamle fine ting frem, i stedet for de står gemt væk i et skab.
Sådan så mine låger ud før
Og efter lågerne er fjernet
Køkkenet er på igen måde det franske landkøkken, som jeg drømmer om, men det er blevet langt mere min stil efter at jeg har givet det en make over.